Pravidlá

O hre

ADVANCED CIVILIZATION je hra pre dvoch až ôsmich hráčov, ktorej témou je vývin starovekých civilizácií od obdobia vynájdenia poľnohospodárstva až po vzostup Rímskej ríše ako dominantnej stredomorskej mocnosti - teda rozpätie takmer osemtisíc rokov. Každý hráč velí jednému z národov na mape Stredomoria a Blízkeho východu v snahe nájsť priestor pre seba a svoju kultúru.

Aj keď sú konflikty medzi národmi a územná stratégia dôležité, Advanced Civilization nie je vojnová hra, pretože sa nedá vyhrať bojom a dobývaním. Cieľom hry je naopak dosiahnuť čím vyššiu úroveň celkového pokroku, ktorý zahŕňa kultúrne, ekonomické, politické a náboženské prvky. Vzájomné konflikty vznikajú v dôsledku rivality a nedostatku životného priestoru, nie v snahe zničiť ostatných hráčov. Kočovníci, roľníci, bojovníci, obchodníci, remeselníci, kňazi a občania majú každý svoju úlohu v civilizačnom rozvoji každého národa. Zvíťazí hráč, ktorý dokáže najšikovnejšie vyvážiť tieto rôznorodé stránky hry.

Advanced Civilization (1991) je podstatné rozšírenie pôvodnej stolovej hry Civilization (1980) od firmy Avalon Hill. Sid Meier sa pri tvorbe svojej slávnej počítačovej hry Civilization (1991) inšpiroval práve touto stolovou hrou. Inak ale počítačová Sid Meier's Civilization a stolová (Advanced) Civilization nesúvisia a sú to rozdielne hry. To isté platí pre stolovú hru Civilization: The Boardgame (2002), ktorá vznikla na základe počítačovej hry Sida Meiera.

Stručný popis hry

Hra sa odohráva na mape Stredomoria a Blízkeho východu, ktorá je rozdelená na množstvo území. Každý hráč začína hru s jedným žetónom, ktorý predstavuje prvotné obyvateľstvo, a v priebehu ďalších kôl sa snaží rásť a rozvíjať svoju krajinu tak, aby vybudoval najrozvinutejšiu civilizáciu.

Populácia rastie v každom kole a hráči na nimi ovládaných územiach môžu vybudovať pomocou obyvateľstva mestá. Každé jedno mesto znamená prísun jednej obchodnej karty. To umožní hráčom obchodovať medzi sebou s cieľom nazbierať sériu rovnakých kariet surovín, ako sú napríklad soľ, obilie a bronz, a tým zvýšiť ich celkovú hodnotu. Za tieto karty si potom hráč môže zadovážiť vynálezy, ako sú napríklad poľnohospodárstvo, metalurgia a matematika, ktoré hráčovi poskytujú špeciálne možnosti a svojou hodnotou prispievajú k celkovému pokroku krajiny. Preto je obchodovanie najdôležitejšou časťou hry. Medzi obchodnými kartami sa však nachádzajú aj karty katastrof, ako sú napríklad zemetrasenie, hladomor a občianska vojna, ktoré postihujú obyvateľstvo a mestá a často znamenajú zvrat v hre.

Celkový civilizačný pokrok každého národa je zaznamenávaný v Historickej tabuľke. Historická tabuľka má pätnásť políčok, začína v roku 8000 p.n.l. a končí v roku 250 p.n.l. Je rozdelená na obdobia od doby kamennej až po neskorú dobu železnú. Hráči majú na konci každého kola možnosť postúpiť v tabuľke o jedno políčko. Hráč ale musí pred prechodom do novej doby spĺňať určité podmienky, ako napríklad počet miest na mape alebo poznanie istého počtu vynálezov. Tieto podmienky hráči nie vždy spĺňajú a tak hra zvyčajne trvá dlhšie ako pätnásť kôl. Hra končí, keď niektorý z hráčov dosiahne konečné políčko v Historickej tabuľke. Tento hráč nemusí byť nutne víťazom. Vyhráva hráč s najvyšším počtom celkových bodov, do ktorých najväčšou mierou prispievajú bodová hodnota vynálezov, pozícia v Historickej tabuľke a počet miest na mape.